Sėmundja e Alzheimerit - I

Portada
Ēfarė ėshtė kjo sėmundje? Cilat janė shkaqet? Ēfarė pasojash sjell? Zbuloji tė gjithė ēelėsat e sėmundjes sė Alzheimerit.

Alzheimeri ėshtė njė sėmundje qė po shtohet pėrsa i pėrket numrit tė rasteve tė prekura gjatė viteve tė fundit, dhe nė kėtė aspekt kanė lindur shumė pyetje nė momentin kur njė person apo njė i afėrm njihet me diagnozėn, si pėr shembull: ēfarė ėshtė Alzheimeri? Cili ėshtė shkaku? A ka njė trajtim tė tij? Si zhvillohet sėmundja? Ēfarė pasojash sjell nė jetėn e pėrditshme? Cilat janė efektet psikologjike mbi pacientin?
Hapet kėshtu njė mori pyetjesh qė tentojnė tė ulin pasigurinė qė shkaktohet kur arrin tė marrėsh vesh se vuan nga njė sėmundje ēdo herė e “mė tė hasur” dhe mė tė vėshtirė, pėr tė cilėn dihen tashmė edhe zhvillimet e fundit shkencore, dhe kjo pasiguri ndodh jo vetėm pėr shkak tė njė pjese tė madhe tė kompleksitetit tė gjuhės teknike qė pėrdoret, por edhe sepse kėto zhvillime tė fundit vijnė zakonisht tek specialistėt nėpėrmjet mbledhjeve dhe kongreseve ku shpėrndahet njė informacion i tillė.

Objektivi:
Objektivi i kėtij libri elektronik ėshtė qė tė shėrbejė si model fillestar pėr ata persona qė vuajnė vetė ose kanė njė tė afėrm nė familjen e tyre qė vuan nga sėmundja e ALZHEIMERIT.
Ky libėr ka pėr qėllim tė prezantojė nė formė sa mė tė qartė rezultatet e kėrkimeve tė fundit mbi sėmundjen e Alzheimerit, duke u dhėnė pėrgjigje tre pyetjeve thelbėsore, si nga kėndvėshtrimi i pacientit ashtu edhe i familjarėve tė tij, duke filluar nga mė kryesorja: ēfarė ėshtė Alzheimeri? Cilat janė shkaqet? Dhe ēfarė pasojash sjell nė jetėn e pacientit dhe tė afėrmve tė tij?

Ky libėr u adresohet:
- Specialistėve tė shėndetit qė dėshirojnė tė thellojnė diagnostikimin dhe trajtimin e sėmundjes sė Alzheimerit.
- Profesorėve qė duan t’u ofrojnė studentėve tė tyre njė informacion tė azhornuar mbi sėmundjen e Alzheimerit.
- Kujtdo qė ėshtė diagnostikuar me sėmundjen e Alzheimerit dhe tė afėrmve tė tij/saj nė mėnyrė qė t’i mėsojė se si tė veprojnė pėr t’i bėrė ballė kėsaj sėmundje.

Ēėshtjet
Si mė poshtė do tė gjeni secilėn nga ēėshtjet thelbėsore qė trajtohen nė kėtė punim:
- Pėrkufizimi i Alzheimerit: pavarėsisht gjithė asaj qė ėshtė dėgjuar tė flitet pėr Alzheimerin, pėr shumė njerėz ėshtė akoma i panjohur.
- Shkaqet e Alzheimerit: zbulo shkakun e Alzheimerit, duke e njohur mė mirė me qėllim parandalimi.
- Pasojat e Alzheimerit: si pėr jetėn e personit qė ėshtė diagnostikuar me sėmundjen e Alzheimerit, ashtu edhe pėr tė afėrmit e tij/saj.

PUBLISHER: TEKTIME
 

Comentarios de usuarios - Escribir una reseńa

No hemos encontrado ninguna reseńa en los sitios habituales.

Ķndice

Sección 11
Sección 12
Sección 13
Sección 14
Sección 15
Sección 16
Sección 17
Sección 18

Sección 9
Sección 10
Sección 19

Otras ediciones - Ver todo

Términos y frases comunes

Información bibliogrįfica